Sve o koljenu

4 studenoga, 2021 by Poliklinika Ribnjak0
koljeno-1200x799.jpg

Što je koljeno?

Koljeno je  najveći,  može se reći i najsloženiji zglob u tijelu.

Ono spaja dvije kosti, bedrenu  i goljeničnu kost, između kojih se nalazi zglobna hrskavica, te meniskusi, ligamenti i tetive koje vežu okolne mišiće za kost.

Koja je funkcija koljena?

Koljeno omogućuje savijanje (fleksiju) i ispružanje (ekstenziju) noge, što nam zapravo dozvoljava pokret.

Koljeno dopušta fleksiju i ekstenziju oko virtualne poprečne osi, kao i blagu rotaciju oko osi potkoljenice u savijenom položaju. Zglobne strukture meniskusi, pomiču se preko bedrene kosti tijekom rotacije. Središte poprečne osi pokreta ekstenzije/fleksije nalazi se na mjestu gdje se križaju oba kolateralna i oba križna ligamenta.

To se središte pomiče tijekom savijanja, dok  ukupni raspon kretanja ovisi o nekoliko parametara, kao što su ograničenja mekog tkiva, aktivna nedostatnost i zategnutost tetiva.

Problemi s koljenom

Bolovi u koljenu mogu biti uzrokovani traumom, preopterećenjem i degeneracijom, koja vodi do pojave artritisa. Vrlo čest poremećaj koljena je razvoj tzv. patelofemoralnog sindroma ili prednje koljenske boli. Većina manjih slučajeva boli u koljenu može se liječiti odmorom, vježbama i sl., ali ozbiljnije ozljede zahtijevaju specijalističku skrb.

Jedan oblik patelofemoralnog sindroma uključuje problem povezan s tkivom koji stvara pritisak i iritaciju u koljenu između patele i trohlee (sindrom kompresije patele i posljedično hrskavično oštećenje), što uzrokuje bol, oticanje i smanjenu pokretljivost, zatim može biti prisutna i nestabilnost same patele, upala bursae (sluzne vrećice) ili tzv. prepatelarni bursitis, bolna je upala iste.

Dob također doprinosi poremećajima stanja koljena. Osobito u starijih ljudi, bol u koljenu često nastaje zbog osteoartritisa, odnosno starenja zgloba.

Lezije hrskavice mogu biti uzrokovane:

• Ozljedama koštanih dijelova zgloba
  • Ozljedama i zahvatima na  meniskusima
  • Ozljedom križnih ligamenata
  • Preopterećenjem koljena

Bilo koja vrsta rada tijekom kojeg koljena prolaze kroz veliki stres, također može biti štetan za zglobnu  hrskavicu. To je osobito slučaj u profesijama sa puno opterećenja poput  dizanja tereta, klečanja, čučanja i sl. ali i kod sportskih aktivnosti što uključuju navedeno.

Uobičajeni problemi koljena

Bolno, blokirano ili otečeno koljeno.Šepanje.

Pacijenti se ponekad osjećaju kao da će im koljena popustiti, ili se mogu osjećati nesigurno u pogledu svog kretanja.

Dijagnostika ozljeda i stanja koljena

Fizikalni pregled: Ispitujući mjesto boli u koljenu te stupanj pokretljivosti, naši ortopedi prikupljaju informacije o potencijalnim uzrocima oštećenja ili stresa koljena.

Test ladice- jedan od testova za utvrđivanje stabilnosti. Sa savijenim koljenom, ortoped povlači (test prednje ladice) ili odguruje (test stražnje ladice) potkoljenicu držeći stopalo stabilno kako bi provjerio stabilnost prednjeg i stražnjeg križnog ligamenta koljena.

Testovi za ozljedu meniskusa. Postoje mnogi klinički testovi koji otkrivaju ove najčešće ozljede koljena.

Stres test: manipulacijom potkoljenice u više smjerova, ortoped provjerava ima li ozljeda medijalnog kolateralnog ligamenta (MCL) te lateralnog kolateralnog ligamenta (LCL).

Testovi za procjenu stanja patelofemoralnog zgloba, daju uvid u stanje patelarne hrskavice te ligamenta.

Ultrazvuk koljena: iskusni specijalisti navedenom pretragom dobivaju mnoštvo informacija

RTG koljena daje uvid u stanje koštanih struktura zgloba

Magnetska rezonanca: Pomoću magnetskih valova, magnetska rezonanca stvara vrlo detaljne slike koljena. Ovo je najčešće korištena metoda otkrivanja ozljeda ligamenata i meniskusa.

Liječenje koljena

U našoj ustanovi koristimo brojne metode liječenja koljena, nakon specijalističkog pregleda i individualno prilagođenog programa

Operativni zahvati

• Rekonstrukcija prednjeg križnog ligamenta rutinski je danas zahvat u našoj ustanovi
  • Matične stanice: Pomoć pri regeneraciji oštećene hrskavice koljena
  • Autologna kondicionirana plazma: Zlatni standard u liječenju oštećenih mekih tkiva, uključujući koljena kao i hijaluronska kiselina u zaštiti zglobne hrskavice i smanjenju bolova
  • Artroskopija koljena: Minimalno invazivna endoskopska metoda toalete oštećene hrskavice i ostalih struktura koljena čime se izravno smanjuje bol prilikom pokreta i omogućuje ubrzani oporavak
  • Fizikalne procedure pod kontrolom stručnog osoblja

Za sva pitanja obratite se našem stručnom timu na brojeve telefona ili email.

Vaša Poliklinika Ribnjak