Menisk koljena

13 prosinca, 2021 by Poliklinika Ribnjak0
a00358f01-1.jpg

Menisk je anatomska fibrokartilaginozna struktura u obliku polumjeseca i specifične građe kao i funkcije. U našem tijelu osim u koljenima, slična struktura ali različite biomehaničke funkcije postoji u zapešću, akromioklavikularnim, sternoklavikularnim i temporomandibularnim zglobovima.

Razlikujemo unutrašnji ili medijalni te vanjski ili lateralni menisk. Oba su hrskavično- vezivna tkiva koja osiguravaju strukturni integritet koljena kada je podvrgnuto napetosti i torziji te imaju nekoliko funkcija uz „amortizaciju“ u koljenu.

Izraz “menisk” dolazi od starogrčke riječi μηνίσκος (meniskos), što znači “polumjesec”.

Oštećenje meniska

Ozljede meniska su među najčešćim ozljedama koljena. Sportaši, osobito oni koji se bave kontaktnim sportovima, izloženi su riziku, međutim, svatko u bilo kojoj dobi može oštetiti menisk. Kada se govori o “oštećenoj hrskavici” u koljenu, vrlo često se nakon pregleda ustanovi da je u pitanju oštećenje meniska.

Menisk može biti ozlijeđen zbog akutne traume ili kao rezultat degenerativnih promjena koje se događaju tijekom dužeg perioda. Ozljede meniska povezane sa sportom često se javljaju zajedno s drugim ozljedama koljena, poput puknuća prednjeg križnog ligamenta.

Uzroci oštećenja meniska

Akutno oštećenje meniska često je prisutno tijekom sporta ili općenito fizičke aktivnosti  koja pojačano opterećuje koljeno. Nadalje, razlikujemo kontaktnu ili bezkontaktnu ozljedu meniska, kao i ostalih struktura koljena.

Kako ljudi stare, veća je vjerojatnost za degenerativno pucanje meniska. Ostarjelo, istrošeno tkivo sklonije je pucanju. Zbog specifičnih anatomskih odnosa meniskusa, nezgodan zaokret prilikom raznih pokreta koljena, može biti dovoljan da izazove njegovu ozljedu.

Pucanje meniskusa

Simptomi oštećenog meniska

Možda ćete osjetiti osjećaj pucanja prilikom puknuća meniska. Većina ljudi još uvijek može hodati na ozlijeđenom koljenu, a mnogi sportaši mogu nastaviti igrati sa puknućem. Međutim, tijekom 2 do 3 dana koljeno će postupno postati ukočeno i natečeno.

Najčešći simptomi puknuća meniska su:

• Bol
  • Ukočenost i oteklina
  • Smanjena pokretljivost koljena
  • Osjećaj da vam koljeno “popušta”

Kako se dijagnosticira puknuće meniska?

Klinički pregled

Nakon razgovora o uzroku i mehanizmu ozljede ili stanja koljena, naš će specijalist ortopedije pregledati vaše koljeno. Provjerit će osjetljivost duž linije zgloba gdje se nalazi menisk. Zahvaljujući dijagnostičkim testovima kao i korištenjem naprednog ultrazvuka, može se utvrditi stanje mekih tkiva  u koljenu. Ovo je brza metoda dijagnostike kojom već pri prvoj posjeti možemo ustanoviti stanje koljena.

Slikanje koljena

Rendgenska snimka koljena klasična je pretraga, dok će magnetska rezonanca dati detaljan uvid u stanje ligamenata, zglobne hrskavice i samog meniska.

Liječenje meniska

Liječenje koje vam naš specijalist ortopedije preporuči ovisit će o brojnim čimbenicima, uključujući vašu dob, simptome i razinu aktivnosti. Razmotrit ćemo i vrstu, veličinu i mjesto ozljede.

Nekirurško liječenje

Brojne ozljede meniska ne zahtijevaju operaciju. Ako nije prisutna jaka bol i tzv. „blokada“  koljena, možemo Vam preporučiti nekirurško liječenje. Isto se sastoji od prilagođene fizikalne terapije i primjene posebnih injekcija. Kod sportski aktivnije populacije, primjena tzv. RICE principa uključuje:

Odmor. Odmorite se od aktivnosti koja je uzrokovala ozljedu. Ponekad korištenjem štaka možete ublažiti opterećenje na zglob.

Led. Koristite hladne obloge po 10-20 minuta, nekoliko puta dnevno. Nemojte nanositi led izravno na kožu.

Kompresija. Kako biste spriječili dodatno oticanje, nosite elastični kompresijski zavoj.

Povišena noga. Kako biste smanjili oticanje, potrebno je nogu postaviti na povišenu poziciju.

Nesteroidni protuupalni lijekovi i ostali analgetici mogu se propisati.

Individualizirani Injektibilni tretmani.

U Poliklinici Ribnjak, temeljem bogatog iskustva u liječenju ovih stanja, na raspolaganju je cijeli niz preparata. Od aplikacije steroidnih lijekova, samostalno ili u kombinaciji s drugim lijekovima do ortobioloških preparata, kao što je autologna kondicionirana plazma te hijaluronska kiselina.

U velikom broju slučajeva, ovakav pristup ubrzano dovodi do oporavka stanja koljena.

Kirurško liječenje

Ako vaši simptomi potraju i uz nekirurško liječenje, vjerojatno će biti potreban operativni tretman, u vidu artroskopske operacije koljena.

Artroskopija koljena jedan je od najčešće izvođenih ortopedskih zahvata gdje se specijalni instrumenti i  kamera koriste kroz mali rez (portal) u koljenu. To omogućuje jasan pogled na unutrašnjost koljena. Zatim se, posebnim kirurškim instrumentima, sanira ozljeda bilo „čišćenjem“ ozlijeđenog dijela ili šivanjem meniska ukoliko je to moguće.

Ova metoda je vrlo sigurna, ima veliku razinu uspješnosti te u svega nekoliko sati nakon operacije možete kući. Oporavak nakon zahvata je ubrzan, a dozirana fizikalna terapija uz postoperativnu primjenu spomenutih ortobioloških metoda, omogućuje kvalitetan povratak svakodnevnim aktivnostima.

Informirajte se kod naših stručnjaka o svim mogućnostima ovog tretmana

Za sva pitanja stojimo na raspolaganju.

Vaša Poliklinika Ribnjak

Poliklinika Ribnjak 2022. All rights reserved.