Za povratak u svakodnevicu

BOL U MIŠIĆIMA I KOSTIMA

Cjelovit pristup u liječenju bolnih stanja

Općenito

Mišićno-koštana bol učestalo je stanje koje zahvaća kosti, zglobove, ligamente, tetive ili mišiće. Bol dovodi pacijenta liječniku i smanjuje pokretljivost mišićno-zglobnog sustava. Akutna stanja poput ozljeda, zatim kronično stanje poput artritisa, također može uzrokovati pojavu boli. Ako mišićno-koštana bol ometa vaše uobičajene aktivnosti, na pravom ste mjestu. Pravilna dijagnostika i liječenje može pomoći u ublažavanju ili potpuno ukloniti uzroke Vaše boli.

Po izboru hrvatskih pacijenata

Najdoktori 7 godina zaredom!

Prepoznata kvaliteta i pouzdanost usluge već sedmu godinu zaredom. Brinemo za Vas i Vaše zdravlje na najbolji mogući način. Uvjerite se sami!

NAŠI KONTAKTI

Poliklinika Ribnjak
Ulica grada Mainza 17, Zagreb
Email: info@poliklinikaribnjak.hr

Što je mišićno-koštana bol?

Mišićno-koštana bol je stanje koje smanjuje radnu sposobnost i utječe na:

• Kosti
  • Zglobove
  • Ligamente
  • Mišiće
  • Tetive

Mišićno-koštana bol može biti akutna, što znači da je iznenadna i jaka, ili kronična – dugotrajna. Možda imate lokaliziranu bol (u jednom dijelu tijela) ili pak u cijelom tijelu.

Koje su vrste mišićno-koštane boli?

Najčešći tipovi mišićno-koštane boli uključuju:

• Bol u kostima: Ozljede kao što su prijelomi kostiju ili druge ozljede mišićno-koštanog sustava uzrokuju bol u kostima. U rijetkim slučajevima tumor može uzrokovati bol u kostima.
  • Bolovi u zglobovima: Ukočenost i upala često prate bolove u zglobovima. Mnogima bol u zglobovima nestaje tijekom odmora, a pogoršava se tijekom aktivnosti.
  • Bolovi u mišićima: Grčevi i ozljede mišića mogu uzrokovati bolove u mišićima. Neke infekcije ili tumori također mogu dovesti do bolova u mišićima.
  • Bol tetiva i ligamenata: Ligamenti i tetive su vrlo snažna tkiva koja povezuju Vaše zglobove i kosti. Uganuća, istegnuća i ozljede od prenaprezanja mogu dovesti do bolova u tetivama ili ligamentima.

Kako se dijagnosticira mišićno-koštana bol?

Dijagnostički proces započinjemo uzimanjem detaljne anamneze. Postavit ćemo Vam određena pitanja kako bismo ustanovili detalje, poput:

• Opišite nastanak i lokaciju boli
  • Imate li druge simptome, poput osipa ili povišene temperature
  • Je li bol akutna ili kronična
  • U kojim slučajevima se bol pogoršava

Nakon toga se najčešće obavlja pregled bolnog mjesta ultrazvukom te, ako je potrebno, rendgenom ili magnetskom rezonancom, što također možete obaviti u našoj ustanovi.

Kako se liječi mišićno-koštana bol?

Vaš plan liječenja ovisit će o temeljnom uzroku vaše mišićno-koštane boli. Uobičajeni tretmani uključuju:

• Fizikalna terapija
  • Ortobiološke injekcije
  • Injektibilni tretmani hijaluronskom kiselinom
  • Aplikacija autologne kondicionirane plazme- PRP
  • Odmor
  • Kortikosteroidi

Ukoliko je uzrok boli potrebno liječiti operativnim zahvatom, naši ortopedski kirurzi raspolažu brojnim modernim operativnim tehnikama koje mogu unutar jednog dana riješiti Vaš problem  uz vrlo kratak period oporavka.

Kako možete spriječiti mišićno-koštanu bol?

Održavanje snažnih kostiju i zglobova ključno je za sprječavanje mišićno-koštane boli. Možete smanjiti mišićno-koštanu bol ako:

• Ograničite pokrete koji se ponavljaju
  • Imate pravilno držanje
  • Dižete terete na ispravan način
  • Istežite se redovito
  • Izbjegavate stanja koja povećavaju rizik od ozljede

Postoje li stanja koja Vas izlažu većem riziku od mišićno-koštane boli?

Artritis: Artritis je stanje kronične upale zglobova.Mnogi ljudi koji imaju artritis osjećaju bolove i ukočenost zglobova.

Sindromi prenaprezanja: povećana opterećenja koštanog i tetivnog dijela uzrokuju bol

Ozljede zglobova, mišiča,  tetiva: bol se javlja prilikom traumatskog događaja

Fibromijalgija: Kronična bolest koja uzrokuje sveobuhvatnu mišićno-koštanu bol i umor.

Kompresivni sindromi : neka stanja uzrokuju kompresiju živaca ili uklještenje, kao naprimjer poremećaj karpalni kanala. Najčešći uzroci ovih poremećaja su prekomjerni rad i opterećenje.

Kolika je uspješnost liječenja mišićno-koštane boli?

Zahvaljujući naprednim metodama liječenja u našoj ustanovi,  adekvatna dijagnostika i  precizno praćenje tretmana cjelovitim pristupom, u velikoj većini slučajeva predstavlja rješenje za bolove u Vašim mišićima i zglobovima.

U najtežim slučajevima oštećenja, kad je mogućnost potpunog izlječenja znatno smanjena, koristimo metode za olakšanje boli koje uz dodatak fizikalnih terapija i edukacije pacijenata omogućuju povratak u svakodnevne aktivnosti i normalan život.

Za sva pitanja stojimo na raspolaganju.

Vaša Poliklinika Ribnjak.

REZULTATI KOJI GOVORE VIŠE NEGO RIJEČI

Poliklinika u brojevima

Višegodišnje iskustvo i predanost ljudskom zdravlju temelj su naše poliklinike

Briga za klijente

Vaše zdravlje nam je na prvom mjestu

0123456789001234567890.012345678900123456789001234567890+

Uspješnih liječenja

Broj izliječenih ortopedskih pacijenata raste iz godine u godinu, na naše veliko zadovoljstvo

Godina najdoktori

Prema izboru hrvatskih pacijenata, već 7 godina zaredom osvajamo nagradu

Godina iskustva

S Vama kroz desetljeća unaprjeđujemo znanja i iskustva naših stručnjaka te uvodimo inovativne metode

Mapa stranice

ORTOPEDSKI SKOROVI

Prilikom preračunavanja koristi se fiksni tečaj konverzije, koji iznosi 7,53450 HRK za 1,00 EUR, a  koji je utvrdilo Vijeće Europske unije.

Poliklinika Ribnjak 2022. All rights reserved.